1964. óta József Attila születésnapján, április 11-én ünnepeljük a magyar költészetet. Ez alkalomból irodalmi összejövetelek, könyvbemutatók, író és költőtalálkozók illetve irodalmi versenyek kerülnek megrendezésre. Az eseményeken klasszikus és kortárs költők alkotásai egyaránt szerepelnek, melyeket kortárs szerzők vagy sok esetben diákok közvetítenek a megjelent vendégek felé.
Egyes vendéglátóhelyeken ezen a napon verssel is lehet fizetni a kávéért.
A legelső hasonló ünnepet a nyári könyvhéten tartották 1956-ban. József Attila születésnapjához kapcsolása csak majdnem 10 évvel később, 1964-ben történt a Szovjetunió mintájára, ahol már 1955-től tartottak költészet napi ünnepet.
1961-ben ünnepelték legközelebb a költészetet majd a Magyar Írók Szövetsége javaslatára 1963-ban a Magyar Szocialista Munkáspárt Agitációs és Propaganda Osztálya döntött az ünnep április 11-re való áthelyezéséről.
Az első időkben főként a munkásmozgalmi líra volt a középpontban, mely az évek során egyre inkább háttérbe szorult.
Szomszédos országaink magyarlakta területein is megemlékeznek, megünneplik ezt a napot.
A Magyar Költészet Napja a Kádár-korszakban született, de azon kevés ünnepeink közé tartozik, mely a rendszerváltás utáni időszakban is folytatódott illetve folytatódik napjainkban is.

József Attila
Homonnai Nándor felvétele, 1924 körül

József Attila
1933 körül






A Solymári Béla Nyugdíjas Pedagógus Klub 2024-es Magyar Költészet Napi ünnepi műsora intézményünkben