V. Arany János versmondó verseny

2025. február 26-27.

FELHÍVÁS

“Legnagyobb cél pedig, itt, e földi létben,

Ember lenni mindég, minden körülményben.”

Gyál Város Önkormányzata és az Arany János Közösségi Ház és Városi Könyvtár meghirdeti

az V. ARANY JÁNOS VERSMONDÓ VERSENYT Gyál Város támogatásával.

Az anyanyelvápolásért és az élő vers, próza szépségének népszerűsítéséért Gyál Város megbízásából az Arany János Közösségi Ház és Városi Könyvtár tehetséggondozó versenyt hirdet. A versmondó versenyünkre minden a magyar nyelvet és a költészetet szerető felső tagozatos általános iskolás és középiskolás tanulót várunk, aki a vers tolmácsolásához tehetséget érez önmagában, és kipróbálta magát iskolai versenyeken.

A nevezés feltételei:

A verseny négy kategóriájának (5-6. osztályos tanulók és 7-8. osztályos tanulók, valamint középiskola 9-10. osztályos, 11-12 (+13) osztályos tanulók). A zsűri döntése alapján, Gyál Város támogatása a kategóriagyőztesek jelentős díjazásban részesülnek.

A jelentkezők, versenyzőként egy-egy szabadon választott verssel nevezhetnek az alábbiak szerint:

  • egy Arany János verssel, és 
  • egy ma is élő magyar író, költő versével

A versenyzők más országos, térségi versenyen helyezést elért szövegekkel nem nevezhetnek!

Az V. ARANY JÁNOS” VERSMONDÓ verseny lebonyolítása:

A verseny felmenő rendszerű, az előválogatókat az oktatási intézmények szervezik 2025. február 10-ig. Az előválogatókat követően a jelentkezéseket az oktatási intézmények küldik meg az Arany János Közösségi Ház és Városi Könyvtár részére. Oktatási intézményenként mind a négy korcsoportot (5.-6. osztály, 7.-8. osztály), középiskola 9-10. osztály, 11-12 (+13) osztály), összesen intézményenként, kategóriánként maximum 2 fő + 2 fő nevező lehet.

A döntőbe csak előválogatók után lehet bekerülni.

A két napos verseny döntőjére a középiskolai kategóriában 9-10. osztályosoknak, 11-12 (+13) osztályosoknak 2025. február 26-án szerdán kerül sor.

Az 5.-6. osztályosoknak, 7.-8. osztályosoknak 2025. február 27-én, csütörtökön rendezzük meg a döntőt!

Helyszín: Arany János születésének 208. évfordulója alkalmából kerül sor Gyálon az Arany János Közösségi Ház és Városi Könyvtár épületében (2360 Gyál, Kőrösi út 118-120). Honlap: www.gyalikozhaz.hu

A zsűri minden versenyzőtől, összesen kettő verset hallgat meg. Az egyes produkciók ideje – lehetőleg – ne haladja meg a 4 percet! Nevezési lapot jelen felhívás mellékleteként találják.

A nevezési lapokat a felhívás és az előválogatók megrendezését követően folyamatosan fogadjuk, de legkésőbb 2025. február 20-ig kérjük beküldeni elektronikusan az alábbi email címre: velkei.erika@gyalikozhaz.hu.

Nevezési lap:

A két napos döntő kezdete:

A középiskola 9-10. osztályosoknak és a 11-12 (+13) osztályosoknak 2025. február 26-a szerda, 9:30 óra Helyszíne: 2360, Gyál, Arany János Közösségi Ház és Városi Könyvtár.

Az általános iskola 5.-6. osztályosoknak és a 7.-8. osztályosoknak 2025. február 27-e, szerda 9:30 óra. Helyszíne: 2360, Gyál, Arany János Közösségi Ház és Városi Könyvtár.

Rendező: Gyál Város megbízásából az Arany János Közösségi Ház és Városi Könyvtár. 

A versenyben nevezési díj nincs!

Az idei verseny zsűrijének elnöke Lutter Imre előadóművész, a Magyar Versmondók Egyesületének elnöke. Az általános iskolai kategóriában társelnöke Varró Dániel költő, a középiskolai kategóriában társelnöke pedig Dóka Péter író.

Kérjük, hogy a zsűri tagjai közé minden nevező intézmény delegáljon egy pedagógust. A delegált pedagógus nevét és elérhetőségét is kérjük megadni a nevezési lapon.

Tisztelettel kérem, az Ön által vezetett oktatási intézmény vegyen részt a versenyen, delegáljon tehetséges gyermekeket a versenyre. A felkérőlevél része a nevezési lap is. Természetesen bármilyen kérdése lenne készséggel áll az Ön rendelkezésére Velkei Erika közművelődési igazgatóhelyettes, velkei.erika@gyalikozhaz.hu  tel.: 06-70-457-2053

A program sajtónyilvános és ingyenes, minden érdeklődő nézőt szeretettel várunk a közönség soraiba!

Lutter Imre előadóművész, a Magyar Versmondók Egyesületének elnöke:

Hosszú ideje vezeti a Magyar Versmondók Egyesületét, s újabban a Latinovits Emlékmű Alapítványt is, Kiss László nyomdokában. Ezekkel a szervezetekkel segítenek az embereknek utat találni a kimondott költészethez. Kaleidoszkóp VersFesztivál, Bujtor István Filmfesztivál, Nemzeti VERSeny, Regösök húrján…, Latinovits versmondó találkozó, Radnóti – a versenyek versenye, Neszmélyi Vershajó – néhány azokból a programokból, amikkel erre törekszik a csapatával. Főszerkesztője a Versmondó folyóiratnak. Van hét NépmesePont (Nyíregyházán, Miskolcon, Kiskunfélegyházán, Dunaújvárosban, Tatabányán, Keszthelyen és Sopronban), aminek a létrejötténél is ott volt és a szakmai munkában is segít. Van egy előadása, amit úgy hívnak: Ócska keringő, és az életet táncolja körbe, versszínházi formában. Vannak filmek, amiken producerként dolgozik, van egy szórakoztató irodalmi műsora az RTL Klub képernyőjén, a Sorok között Lutter Imrével, és egy ezt kiegészítő másik műsor, a Soron kívül Lutter Imrével a YouTube-on.

Vannak saját írásai, szerepmodell koncertek, amiket Caramellel közösen valósítanak meg, az Időutazók nevű előadás, amely egy zenés költészeti utazás Molnár György zenésszel, és egy impro est Takács Bencével és a közönséggel, a Vers pingpong.

Több mint százezren tartanak vele a Facebookon, több millióan nézték meg már a versfilmeket és beszégletéseket a YouTube-csatornáján.

Varró Dániel, költő

Varró Dániel a magyar kortársköltészet kiemelkedő alakja, akit szerteágazó alkotótevékenysége és egyedi humora miatt a kritika és a közönség egyszerre kedvel. A formának és a paródiának egyaránt mestere; számos műfajban megmutatta már a tehetségét a hazai közönség előtt: versek, gyermekversek, színdarabok, valamint műfordítások fűződnek a nevéhez. Munkássága utánozhatatlan stílust, frissességet és modernitást hozott a XXI. század magyar irodalmába. 1977. szeptember 11-én született Budapesten. Első verseit 12 éves korában írta. Egyetemre az ELTE-BTK magyar–angol szakára járt. Versei és műfordításai már fiatal kora óta jelennek meg különböző folyóiratokban és irodalmi újságokban. Önálló kötetei közül az első, a Bögre Azúrt 1999-ben adták ki, a Túl a Maszat-hegyen c. verses meseregénye 2003-ban került az olvasóközönség elé, míg a Szívdesszert 2007-ben. Gyermekének születése ihlette a negyedik, Akinek a lába hatos – korszerű mondókák kisbabáknak c. kötetét és folytatását, az Akinek a foga kijött – Még korszerűbb mondókák kevésbé kis babáknak címűt 2011-ben. 2016-ban jelentkezett újra önálló felnőtteknek szóló verseskötettel, Mi lett hova? címmel. 2018 tavaszán jelent meg az Aki szépen butáskodik c. különleges apanapló, mely a Nők Lapjában 7 éven keresztül olvasható feljegyzések füzére. 2023 őszén, 20 évvel a Túl a Maszat-hegyen sikere után, megérkezik a folytatás: a Túl a Maszat-hegyen 2.

Színházbajárók is gyakran találkozhatnak a nevével, hiszen számos budapesti és vidéki színház műsorában szerepel, mint drámaíró, műfordító. 1999 óta a József Attila Kör (JAK), 2005 óta a Szépírók Társasága, 2008 óta pedig a MAOE tagja.

Varró Dániel többek közt a Magyar Érdemrend Lovagkeresztjének (2020), az Év Fordítója díjának (2019), a Magyar Köztársasági Arany Érdemkeresztjének (2007), a József Attila-díjnak (2005), az Év Gyermekkönyve díjnak (2004)

Dóka Péter, író

Dóka Péter 1974-ben született Budapesten. Számos gyerek- és ifjúsági könyv szerzője, legsikeresebb regényei Az ellopott zsiráf és A kék hajú lány. Ez utóbbiból színdarab is készült, amelyet jelenleg is nagy sikerrel játszanak. Sajtkirály című gyerekdarabjáért 2017-ben Csukás István-díjat kapott. Ő jegyzi a Szupermalac és Űrpatkány című rajzfilmsorozat forgatókönyveit, valamint a sorozat alapján készült könyvtrilógiát. Az írás mellett a szerkesztés és a tanítás is fontos szerepet tölt be az életében: korábban a Móra Könyvkiadó szerkesztője, főszerkesztője volt, jelenleg a Magyar Íróképző egyik oktatója.

Ízelítő tavalyi versenyünkből: