A magyar kultúra, művelődés fontos és szerves része a népzene és a néptánchagyomány. Kodály Zoltán óta tudjuk, anyanyelvünk mellett létezik zenei anyanyelv is, és Kallós Zoltán Kossuth nagydíjas népzenekutató szerint addig maradunk magyarok, amíg magyarul énekelünk és magyarul táncolunk.
A Gyáli Arany Néptáncegyüttes, Pápai Mihály Gyál polgármesterének kezdeményezésére, 2017 novemberében született. 2018 januárjától az Arany János Közösségi Ház és Városi Könyvtár ad otthont a táncegyüttes próbáinak és a gyáli fellépések jelentős részének is. A Gyáli Arany Néptáncegyüttes célja és hivatása a Kárpát medencei néptánchagyomány minél hitelesebb megismerése, elsajátítása és színpadon való bemutatása. Ugyanakkor a táncegyüttes fontos feladata, megszerettetni a táncot, a néptáncot a gyáli fiatalokkal, és Gyál polgáraival.
A néptánccsoport töretlenül fejlődik, mára két csoport az ifjúsági és a gyermek – táncostalpúak – csoportokban folyik az állandó munka, kedden és csütörtökön. A csoport mára a dél-pesti régió egyik legdinamikusabb művészeti együttese lett, rendszeres fellépője a város nemzeti ünnepeinek, jeles napjainak. Gyakran kap meghívást a Kárpát-hazába is, többek közt Kibédre és 2024-ben a Kolozsvári Magyar Napok meghívott táncegyüttese is a Gyáli Arany Néptáncegyüttes. A csoport művészeti vezetője, koreográfusa Könczei Árpád, művészeti munkatársa, táncoktatója Plugor Judit.
A csoport működését Gyál Város Önkormányzata, az Arany János Közösségi Ház és 2023-24-ben a Csoóri Sándor program CSSP-NEPTANC-MO-2023-0002 pályázata (Aranyidők – Gyáli Arany Néptáncegyüttes a fenntartható közösségért) támogatta.
Augusztus 20.
Magyar Kultúra napja
Március 15.
Pünkösdi Utcazenei Fesztivál
Gyáli Gyermeknap
Nemzeti Összetartozás Napja
Filmek
Interjú Könczei Árpáddal
II. Gyáli Néptánctalálkozó és Táncházfesztivál